Kogeneracija je skupna proizvodnja električne (in/ali mehanske) energije in koristne toplotne energije v istem procesu iz istega vira primarne energije. Obsega vrsto tehnologij, vendar vedno vključuje generator električne energije in sistem za rekuperacijo toplote. Kogeneracija bistveno učinkoviteje pretvarja primarno energijo v električno energijo in koristno toploto od ločene proizvodnje elektrike in koristne toplote.
Kogeneracijske naprave, ki so namenjene ogrevanju objektov, pri svojem delovanju kot stranski produkt proizvajajo električno energijo, ki jo država odkupuje na podlagi Uredbe o podporah električni energiji, proizvedeni v soproizvodnji toplote in električne energije z visokim izkoristkom, ki je bila objavljena v Uradnem listu RS 37/2009.
Koristi, ki jih prinaša kogeneracija, so za vsako državo pomembne, saj se s soproizvodnjo toplote in električne energije poraba goriva pomembno zniža (okvirno za tretjino) v primerjavi s termoelektrarno. Zniža se tudi emisija ogljikovega dioksida, celotni izkoristek energije pa je večji. Večje naprave se že dlje časa uporabljajo v praksi, vse bolj aktualne pa postajajo mikro-kogeneracijske naprave (do 50kW), namenjene tudi gospodinjstvom in manjšim poslovnim enotam.